Řez jedlého kaštanu a péče o něj

kaštanový sad se vzrostlými stromy Kaštany se pěstují převážně jako vysokokmeny ale je možno je pěstovat i v keřovité formě ale v této se pěstují spíše okrasné ( např. panašeované) kaštanovníky. 
 V průběhu roku doporučujeme 3-4 krát okopat a to po dobu cca 4-6 roků. Kolem sazenic se může dát posekaná tráva a to až do výšky 10 cm , pod trávou se drží vlhkost a sazenice lépe prosperuje.V prvních 3-4 letech  doporučeno v parných létech sazenice zalévat . V dalších letech jsou již stromky hluboko zakořeněny a pravděpodobnost úhynu z důvodu zaschnutí je již malá. V prvních letech je možno použít i hnojivo např. z jara ,,KRISTALON Start“ a na podzim ,,KRISTALON Podzim“ nebo jakékoli jiné jhnojivo. Na jaře hnojíme hnojivy z vyšší obsahem dusíku a k podzimu zase hnojivy s vyšší obsahem draslíku .
                        Vysazené malé semenáčky 3 rok po výsadbě seřízneme na jaře o 10-15 cm. V následujícím roce má strom 3-4 výhony a tyto zakrátíme o cca 1/3. V případě, že máme k dispozici již velký štěpovaný špičák je nutné dodržet to, aby místo štěpování zůstalo při zasazení  cca 10 cm nad úrovní země . U tohoto v druhém roce provedeme zkrácení větví v korunce o cca 1/3 a potom již do koruny nezasahujeme.V případě že chceme strom pěstovat jako vysokokmen což je doporučená a nejčastější forma , řežeme postranní obrost proběžně tak aby první větve nasedaly na kmínek ve výšce cca 160-170 cm.
                      Při sázení stromků vždy používáme  kůly ke kterým stromek vyvyzujeme , doporučeno je na malé stromky pletivo nebo plastový tubus z důvodu ochrany proti okusu . tubus nám může sloužit zároveň i jako ochrana proti prudkému jarnímu slunci.

Pozn: stromky vyvazujeme ke kůlům nejlépe plochým kalounem nebo nastříhanou jutou a to tak aby se kaloun nezařezával do kůry nebo strom se při pohybu od větru netřel o kůl. Došlo by k poranění kůry a k otevření cesty pro  případný vstup choroby .  
Důležité: každou i malou řeznou ránu ošetříme štěpařským voskem nebo balzámem na řezné rány dřevin. U kaštanů toto nepodceňujte, jsou  náchyjnější k houbové chorobě kterou způsobude houby crypthoneria parasitica a pro kaštanovník má tato houba katastrofální následky .V čechách zatím toto onemocnění nebylo evidováno, ale na Slovensku se již vyskytuje. Dá se léčit ale velmi obtížně a je nutné odborná znalost, neexistuje žádný postřik ,více v sekci ,,Nejčastější choroby kaštanovníku".
 
                          Potom již strom nějak neupravujeme a necháváme jej volně růst. V případě že dojde k ulomení větve větrem zařízneme tuto zpět k nejbližšímu rozvětvení nebo v případě potřeby u kmene na větevní kroužek a důkladně ošetříme štěpařským voskem nebo stromovým balzámem. Ošetření provádíme vždy , kdykoli zjistíme jakékoli poranění kůry.
                          Stromky důsledně chráníme proti okusu zvěří a kmínky proti jarními sluníčku a to buď mechanickou zábranou ( např. opřením prkna ke kmeni z jižní strany nebo obalením jutou. Takto chráníme stromy do cca 10-15 roku . Potom by již již žádné nebezpečí nemělo hrozit.